veckodag | datum | tävling | arrangör | tävlingsform | distans | kommentarer | Eventor |
---|
mars |
---|
fredag | 2 | PanVåren, natt | OK Pan-Kristianstad | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 3 | PanVåren, medeldistans | OK Pan-Kristianstad | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 4 | PanVåren, långdistans | OK Pan-Kristianstad | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 24 | Vårracet, medeldistans | OK Orion | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 25 | Vårracet, långdistans | OK Orion | lång | individuell | vandringspris | Eventor |
fredag | 30 | Vårtriss Natt | OK Skogsfalken | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 31 | Vårtriss Medel | OK Skogsfalken | medel | individuell | | Eventor |
april |
---|
söndag | 1 | Vårtriss Lång | OK Skogsfalken | lång | individuell | | Eventor |
söndag | 8 | Nybro OK, medeldistans | Nybro OK | medel | individuell | VTS-cup | Eventor |
måndag | 9 | Nybro OK, långdistans | Nybro OK | lång | individuell | vandringspris | Eventor |
lördag | 14 | Per & Kersti Cup | OK Stigen | medel | individuell | | Eventor |
lördag | 14 | Silva League med Göteborgsdubbeln | Lerums SOK | lång | individuell | | Eventor |
söndag | 15 | Växjö OK, långdistans | Växjö OK | lång | individuell | VTS-cup | Eventor |
söndag | 15 | Silva League (WRE) med Göteborgsdubbeln | Sävedalens AIK | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 22 | OK Njudung | OK Njudung | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 28 | Hökensås-racet | OK Gränsen | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 28 | Silva League (WRE) med Husadubbeln | Vallentuna-Össeby OL | lång | individuell | | Eventor |
söndag | 29 | SOK Aneby | SOK Aneby | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 29 | Silva League med Husadubbeln | Vallentuna-Össeby OL | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 29 | Närtävling Kalmar OK | | | | | Eventor |
maj |
---|
tisdag | 1 | OK Älme | OK Älme | lång | individuell | | Eventor |
söndag | 6 | Vårträffen | SOK Viljan | medel | individuell | | Eventor |
lördag | 12 | Lämmeltåget | Nässjö OK | kort | stafett | | Eventor |
torsdag | 17 | EOC Tour | IFK Moras OK | lång | individuell | | Eventor |
fredag | 18 | EOC JVM test medel | OK Kåre | medel | individuell | | Eventor |
lördag | 19 | ETOC, publiktävling | HJS-Vansbro OK | lång | individuell | | Eventor |
söndag | 20 | ETOC, publiktävling | HJS-Vansbro OK | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 26 | Silva League med ÖSA-träffen | Alfta-Ösa OK | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 27 | Silva League, final, med ÖSA-träffen | Alfta-Ösa OK | lång | individuell | | Eventor |
juni |
---|
onsdag | 6 | DM Sprintstafett | IK Hakarpspojkarna | kort | stafett | VTS-cup | Eventor |
lördag | 9 | Sprinthelgen | OK Orion | kort | individuell | | Eventor |
söndag | 10 | Sprinthelgen | OK Orion | kort | stafett | | Eventor |
onsdag | 27 | OK Vilse 87:s kvällstävling | OK Vilse 87 | lång | individuell | | Eventor |
torsdag | 28 | OK Vilse 87:s kvällstävling | OK Vilse 87 | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 30 | Dackefejden | OK Dacke | medel | individuell | | Eventor |
juli |
---|
söndag | 1 | Dackefejden | OK Dacke | lång | individuell | vandringspris | Eventor |
onsdag | 4 | Havs-OL, dag 1 | Stigmännen Karlshamns OK | lång | individuell | | Eventor |
torsdag | 5 | Havs-OL, dag 2 | Stigmännen Karlshamns OK | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 7 | Tjoget | Emmaboda Verda OK | lång | stafett | | Eventor |
söndag | 8 | Tjoget | Emmaboda Verda OK | lång | stafett | | Eventor |
tisdag | 10 | Tjust 2-dagars, dag 1 | Ankarsrums OK | lång | individuell | | Eventor |
onsdag | 11 | Tjust 2-dagars, dag 2 | Ankarsrums OK | lång | individuell | | Eventor |
söndag | 22 | O-Ringen Halland | Hallands Orienteringsförbund | lång | individuell | | Eventor |
måndag | 23 | O-ringen, etapp 2 | | medel | | | |
tisdag | 24 | O-ringen, etapp 3 | | medel | | | |
torsdag | 26 | O-ringen, etapp 4 | | lång | | | |
fredag | 27 | O-ringen, etapp 5 | | lång | | | |
augusti |
---|
lördag | 11 | Götalandsmästerskap, individuellt och nationell långdistans | Boxholms OK | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 18 | DM Sprint Småland | Skillingaryds FK | kort | individuell | VTS-cup | Eventor |
lördag | 18 | DM Natt Småland | Vaggeryds SOK | lång | individuell | VTS-cup | Eventor |
söndag | 26 | Målilla OK | Målilla OK | lång | individuell | | Eventor |
september |
---|
lördag | 1 | DM Medel Småland | Torsås OK | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 2 | DM Stafett Småland | Kalmar OK | lång | stafett | | Eventor |
söndag | 2 | DM Lång Blekinge | OK Orion | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 8 | DM Medel Blekinge | OK Dacke | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 9 | DM Lång Småland | Eksjö SOK | lång | individuell | VTS-cup | Eventor |
lördag | 15 | Alstermo IF | Alstermo IF | lång | individuell | vandringspris | Eventor |
lördag | 22 | Hultsfreds OK | Hultsfreds OK | medel | individuell | | Eventor |
lördag | 22 | Vittuskaveln | FK Vittus | medel | stafett | | Eventor |
lördag | 29 | Falkdrevet | OK Skogsfalken | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 30 | Falkdrevet | OK Skogsfalken | medel | individuell | | Eventor |
oktober |
---|
lördag | 13 | Dala-Dubbeln, stafett | Karlsbyhedens IK | lång | stafett | | Eventor |
söndag | 14 | Dala-Dubbeln, patrull | Karlsbyhedens IK | ultralång | individuell | | Eventor |
lördag | 20 | Blåbärskavlen | Värend GN OL | medel | stafett | | Eventor |
lördag | 20 | Blåbärskavlen, individuell medeldistans | Värend GN OL | medel | individuell | | Eventor |
söndag | 21 | Vilselöpet | OK Vilse 87 | lång | individuell | | Eventor |
lördag | 27 | Smålandskavlen | Norrhults SOK | lång | stafett | | Eventor |
söndag | 28 | Smålandskavlen | Norrhults SOK | lång | | | Eventor |
november |
---|
söndag | 4 | Sydsvenska 2-milen + DM Ultralång Halland | Hylte OK | ultralång | individuell | | Eventor |